Auta a tak

03.02.2024

Dneska bych chtěl napsat trochu hlubší článek. Je totiž pošmourno a tak sedím doma, popíjím černý čaj a z okna sleduju auta, jak se přesouvají sem a tam.

Psal jsem to už na Mastodon, zamyšlení, že auta jsou symbolem svobody. To řekl už dávno někdo přede mnou a tak si říkám, že vlastně proto je celý automobilismus tak těžko k omezení, k změně. Dokud sami řidiči neuznají, že dobrovolná dieta v používání aut je i v jejich prospěch, bude jejich omezení jen těžko k prosazení. Snad jen plná parkoviště a problematická dostupnost center měst asi stačit nemusí. Zvláště u nás v ČR, kde v tomto ohledu panuje "divoký východ".

Vlastně jsem dlouho na západě nebyl, takže usuzuju jen ze zprostředkovaných zpráv médií o tom, jak se lidi dobrovolně zbavují svého práva na využívání auta. Otázka ale vlastně je, jestli se tohoto práva zbavují opravdu dobrovolně! Nepomáhá v tom i regulace radnic měst? Nevím, ale odhaduju, že je to synergie obou postojů. Radnice zkouší nová nařízení a občan musí s nimi souhlasit a pravidla dodržovat. Vlastně je to takhle jednoduché. Proč je to takový problém i u nás?! Možná opravdu ještě nejsme na Západě. A vlastně, budeme tam někdy?! Řekl bych, že to už je otázka na jiný článek.